Kalendarz
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Proszki metali a technologie przyrostowe – małe różnice, duże konsekwencje

OPIS WYDARZENIA

W ramach wydarzenia zademonstrowane na żywo zostaną metody charakteryzacji proszków metalowych mające zastosowanie w technologiach przyrostowych. Przedstawione metody określania cech proszków oraz charakterystyki otrzymywane na ich podstawie zostaną odniesione do rezultatów procesów przyrostowych prowadzonych ich użyciem.

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W WYDARZENIU?

Podczas demonstracji zaprezentowane zostaną metody charakteryzowania proszków metalowych, z określeniem ich przydatności do wykorzystania w technologiach przyrostowych, dodatkowo omawiając wpływ poszczególnych cech na proces L-PBF i jego rezultat. Trenerzy podzielą się doświadczeniem, że nie zawsze dostarczany proszek mieści się w deklarowanym przedziale średnic cząstek oraz dlaczego bardzo małe/duże cząstki proszku nie są pożądane w dużych ilościach. Dowiemy się jak zmienia się proszek w czasie wielokrotnego użycia. Ponadto wyjaśnione zostanie czy i dlaczego kształt proszku (morfologia cząstek) ma duże znaczenie dla przebiegu procesu L-PBF. W trakcie szkolenia zademonstrowane zostaną procedury i aparatura badawcza, stosowane na Politechnice Wrocławskiej, wykorzystywane celem pełnego scharakteryzowania proszków metalowych przetwarzanych w technologiach przyrostowych.

DLA KOGO PRZEZNACZONE JEST SZKOLENIE?

Dla osób początkujących jak i średniozaawansowanych.

OPIS TRENERA

Dr inż. Andrzej Pawlak, od dziesięciu lat związany z działalnością na Politechnice Wrocławskiej w obszarze technologii z grupy Powder Bed Fusion. Jego doświadczenie dotyczy przetwarzania materiałów metalicznych stanowiących duże wyzwania w technologii SLM/DMLS/L-PBF, jak np. stopy magnezu czy aluminium. Wykonawca w projektach badawczo-rozwojowych dla branży medycznej, lotniczej i motoryzacyjnej; autor publikacji, raportów dla przemysłu oraz wdrożeń komercyjnych w obszarze AM.

 

Dr inż. Konrad Gruber, specjalista w zakresie wytwarzania przyrostowego oraz inżynierii materiałowej. Od 2014 roku związany z Politechniką Wrocławską, gdzie realizuje prace badawczo-rozwojowe z zakresu technologii przyrostowych przetwarzających stopy metali (L-PBF/SLM, EB-PBF/EBM). Uczestnik projektów badawczo-rozwojowych kierowanych do branży lotniczej oraz energetycznej. Autor publikacji, raportów i wdrożeń przemysłowych z zakresu technologii AM oraz inżynierii materiałowej.

AGENDA

1. Wprowadzenie.

2. Rozkład wielkości cząstek proszku.

  • Jak interpretować wykresy określające rozkład wielkości cząstek?
  • Metody określania udziału poszczególnych frakcji: analiza sitowa, dyfrakcja laserowa, analiza obrazu. 

3. Kształt cząstek proszku

  • Dlaczego kształt cząstek proszku jest ważny?
  • Metody oceny kształtu cząstek proszku (mikroskopia elektronowa i optyczna, CT).

Przerwa kawowo-lunchowa

4. Refleksyjność

  • Czy każdy rodzaj metalu da się przetwarzać w technologiach L-PBF?

5. Sypkość proszku

  • Statyczna – lejek Halla. 
  • Dynamiczna – bęben rotacyjny.

6. Podsumowanie.

Szczegóły wydarzenia

Data: 21 października 2021
Czas: 13:00 - 16:00
Miejsce: Politechnika Wrocławska
Organizator: Politechnika Wrocławska
Adres: budynek B4, Łukasiewicza 5/7