
- To wydarzenie minęło.

Proszki metali a technologie przyrostowe – małe różnice, duże konsekwencje
OPIS WYDARZENIA
W ramach wydarzenia zademonstrowane na żywo zostaną metody charakteryzacji proszków metalowych mające zastosowanie w technologiach przyrostowych. Przedstawione metody określania cech proszków oraz charakterystyki otrzymywane na ich podstawie zostaną odniesione do rezultatów procesów przyrostowych prowadzonych ich użyciem.
DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W WYDARZENIU?
Podczas demonstracji zaprezentowane zostaną metody charakteryzowania proszków metalowych, z określeniem ich przydatności do wykorzystania w technologiach przyrostowych, dodatkowo omawiając wpływ poszczególnych cech na proces L-PBF i jego rezultat. Trenerzy podzielą się doświadczeniem, że nie zawsze dostarczany proszek mieści się w deklarowanym przedziale średnic cząstek oraz dlaczego bardzo małe/duże cząstki proszku nie są pożądane w dużych ilościach. Dowiemy się jak zmienia się proszek w czasie wielokrotnego użycia. Ponadto wyjaśnione zostanie czy i dlaczego kształt proszku (morfologia cząstek) ma duże znaczenie dla przebiegu procesu L-PBF. W trakcie szkolenia zademonstrowane zostaną procedury i aparatura badawcza, stosowane na Politechnice Wrocławskiej, wykorzystywane celem pełnego scharakteryzowania proszków metalowych przetwarzanych w technologiach przyrostowych.
DLA KOGO PRZEZNACZONE JEST SZKOLENIE?
Dla osób początkujących jak i średniozaawansowanych.
OPIS TRENERA
Dr inż. Andrzej Pawlak, od dziesięciu lat związany z działalnością na Politechnice Wrocławskiej w obszarze technologii z grupy Powder Bed Fusion. Jego doświadczenie dotyczy przetwarzania materiałów metalicznych stanowiących duże wyzwania w technologii SLM/DMLS/L-PBF, jak np. stopy magnezu czy aluminium. Wykonawca w projektach badawczo-rozwojowych dla branży medycznej, lotniczej i motoryzacyjnej; autor publikacji, raportów dla przemysłu oraz wdrożeń komercyjnych w obszarze AM.
Dr inż. Konrad Gruber, specjalista w zakresie wytwarzania przyrostowego oraz inżynierii materiałowej. Od 2014 roku związany z Politechniką Wrocławską, gdzie realizuje prace badawczo-rozwojowe z zakresu technologii przyrostowych przetwarzających stopy metali (L-PBF/SLM, EB-PBF/EBM). Uczestnik projektów badawczo-rozwojowych kierowanych do branży lotniczej oraz energetycznej. Autor publikacji, raportów i wdrożeń przemysłowych z zakresu technologii AM oraz inżynierii materiałowej.
AGENDA
1. Wprowadzenie.
2. Rozkład wielkości cząstek proszku.
- Jak interpretować wykresy określające rozkład wielkości cząstek?
- Metody określania udziału poszczególnych frakcji: analiza sitowa, dyfrakcja laserowa, analiza obrazu.
3. Kształt cząstek proszku
- Dlaczego kształt cząstek proszku jest ważny?
- Metody oceny kształtu cząstek proszku (mikroskopia elektronowa i optyczna, CT).
Przerwa kawowo-lunchowa
4. Refleksyjność
- Czy każdy rodzaj metalu da się przetwarzać w technologiach L-PBF?
5. Sypkość proszku
- Statyczna – lejek Halla.
- Dynamiczna – bęben rotacyjny.
6. Podsumowanie.